15 SPOSOBÓW DZIĘKI, KTÓRYM ZAOSZCZĘDZISZ WODĘ W DOMU!

Co ma wspólnego oszczędzanie wody z miastem? Prognozy nie pozostawiają złudzeń, Europa od teraz będzie mieć masywny problem zarówno z suszami, jak i powodziami. Potrzebujemy mądrej regulacji rzek, mądrego używania zasobów naturalnych i chronienia miast przed skutkami zmiany klimatu.

O tym, dlaczego woda w mieście jest ważna, możecie przeczytać m.in. w Atlasie miejskich zasobów wodnych w Europie.  Warto wiedzieć, że w ciągu 25 lat światowe zasoby wodne skurczyły się o ¼. Prognozuje się, że problem z dostępem do pitnej wody, może być jednym z największych wyzwań XXI wieku. Na liście metropolii zagrożonych brakiem wody pitnej są m.in. Londyn i Moskwa. W Polsce również nie mamy powodów do zadowolenia. Z powodu naszego położenia geograficznego mamy najniższe w Europie opady, a coraz cieplejszy klimat nie poprawi naszej sytuacji. Na razie, przyzwyczajeni do całkowitej dowolności w zużywaniu wody, nie myślimy o skutkach. A wodę warto oszczędzać, nie tylko z powodu perspektywicznego myślenia, ale także, żeby już dziś obniżyć rachunki.


Wybrałam dla Was sposoby na mądre oszczędzanie wody:

 1. Zawsze uruchamiaj sprzęty takie jak zmywarka czy pralka, dopiero kiedy w pełni je zapełnisz. Kiedy tylko to możliwe, używaj funkcji EKO lub pierz i myj w trybie skróconym.
 2. Zainstaluj w toalecie podwójną spłuczkę, by móc regulować ilość wody użytej do spłukiwania.
 3. Nie puszczaj strumienia wody podczas mycia zębów, golenia się, zmywania. Oszczędzisz w ten sposób 6 litrów wody na minutę.
 4. Myjąc owoce i warzywa, zawsze rób to nad miską, a pozostałą wodę użyj do podlewania kwiatów.
 5. Napraw przeciekające krany. Te spadające miarowo krople nie tylko są strasznie irytujące, tracisz w ten sposób litry wody dziennie!
 6. Jeśli masz balkon lub ogród – zbieraj deszczówkę. Przyda się do podlewania roślin.
 7. Zamiast kąpieli wybierz prysznic i spędzaj w nim jak najmniej czasu. Każda minuta pod prysznicem to 17 litrów wody!
 8. Wybieraj roślinne jedzenie. Tak, weganie znacznie obniżają zużycie wody. Wybierając dietę opartą na roślinach, nie zużywasz wody pod uprawy roślin służących za paszę dla zwierząt oraz nie zużywasz wody, by te zwierzęta poić. Jeśli weganizm lub wegetarianizm są dla Ciebie trudne, może spróbuj za radą Paula McCartneya przynajmniej jeden dzień w tygodniu jeść wegańsko.
 9. Woda, w której gotujesz warzywa na parze, może zostać użyta jako baza do zupy lub po schłodzeniu służyć do podlewania domowych roślin.
 10. Wyrzucaj mniej jedzenia. Potrzeba bardzo dużo wody, by wyprodukować jedzenie. Jeśli je wyrzucasz, to tak jakby tę wodę spuścić w toalecie. Jest dużo książek o gotowaniu w duchu zero waste. Twój portfel też się ucieszy!
 11. Bierz prysznic we dwoje. I romantycznie i ekologicznie.
 12. Sikaj pod prysznicem. Ta rada wydaje ci się śmieszna? Sprawdź humorystyczną kampanię na ten temat klikając o TU.
 13. Zainstaluj baterie jednouchwytowe. Szybciej wyregulujesz dzięki nim temperaturę wody niż za pomocą dwóch osobnych kurków.
 14. Zadbaj o izolację rur. Unikniesz marnowania wody podczas jej podgrzewania.
 15. Zamiast zmywać ręcznie zainwestuj w zmywarkę. Badania pokazują, że jest ona znacznie bardziej ekologiczna i ekonomiczna. Sprawdzano ile wyniesie oszczędność przy umyciu naczyń obiadowych dla 12 osób. Ręczne mycie pochłonęło aż 103 litry wody, podczas gdy zmywarka zużyła tylko 10 litrów.