CZEGO POTRZEBUJĄ MIESZKAŃCY POLSKICH MIAST? SPRAWDŹCIE MAPĘ MIEJSKICH POTRZEB!

Zapytaliśmy mieszkańców 8 największych miast w Polsce: Warszawy, Krakowa, Łodzi, Wrocławia, Poznania, Gdańska, Szczecina i Katowic, czego życzą swoim miastom na 2016 rok.

Na podstawie wszystkich głosów, oddanych na stronie nieolewamymiasta.pl, powstała MAPA MIEJSKICH POTRZEB. Ma ona za zadanie pokazać, czego ludziom brakuje w polskich miastach.

Drukowane wersje Mapy – 1 ze zbiorczymi wynikami oraz 8 map z wynikami lokalnymi – zgodnie z zapowiedzią wysyłamy do urzędów miast, którym uczestnicy akcji złożyli życzenia!

JAK GŁOSOWALI MIESZKAŃCY POLSKICH MIAST?

5 kategorii potrzeb, wybranych dla 8 miast przez uczestników akcji:

  • ścieżki rowerowe (40% oddanych głosów)
  • bezpłatne parkingi (38,9%)
  • parki zieleni (36,3%)
  • kino plenerowe (28,8%)
  • toalety publiczne (26,8%)

CHCEMY WIĘCEJ ŚCIEŻEK ROWEROWYCH!

Poprawa komunikacji w miastach i zamiana 4 kółek na 2 – jak pokazują wyniki akcji – jest dla mieszkańców polskich miast najważniejszą potrzebą. Na budowę nowych ścieżek rowerowych zagłosowało aż 40% osób!

W Polsce jest ponad 9 tys. km ścieżek rowerowych. Dla porównania, u naszych południowych sąsiadów – w Czechach – jest ich ponad 37 tys. W Polsce przypada ok. 230 rowerów na 1000 mieszkańców, średnia w krajach europejskich to 600-700 sztuk. Liderem w tym zakresie jest Holandia, gdzie na 1000 mieszkańców przypada ponad 900 rowerów.[1]

Polacy kupują około 1 mln nowych rowerów rocznie, a 63,6% gospodarstw domowych posiada przynajmniej jeden taki pojazd. Około 95% populacji potrafi jeździć na rowerze.

Zwolenników komunikacji rowerowej zapewne ucieszy informacja, że promowanie komunikacji pieszej i rowerowej jest jednym z zadań polskiej Strategii Rozwoju Transportu do 2020 roku w zakresie transportu miejskiego. Z funduszy europejskich na lata 2014-20 na transport rowerowy zostanie  łącznie przeznaczonych około 375,5 mln euro.[2]

Jesteście ciekawi, jak głosowali mieszkańcy w poszczególnych miastach? Przygotowaliśmy także 8 lokalnych map – pokazujących, które potrzeby są najważniejsze dla mieszkańców poszczególnych miast. Znajdziecie je w kolejnych postach na blogu ????

tekst: Natalia Kanabus