KRANÓWKA, DLACZEGO WARTO JĄ PIĆ?

Nie ma funkcjonowania miasta bez wody. Przyglądamy się, jak wykorzystujemy w polskich miastach rzeki, piszemy o tym, jak oszczędzać wodę w domu, a dziś przyjrzymy się faktom i mitom związanym z piciem wody prosto z kranu!

FAKTY:

Picie wody z kranu jest bardziej ekologiczne i bardziej ekonomiczne! Według obliczeń krakowskich wodociągów cena jednej butelki wody mineralnej jest równa cenie ponad 250 butelek wody z kranu. W tym szacunku założono, że 1,5 l wody mineralnej kosztuje 1,5 zł. W porównaniu z 1,5 l kranówki zapłacimy 0,006 zł. W Polsce woda z kranu w większości przewyższa wody źródlane, jeśli chodzi o zawartość substancji mineralnych. Jeśli więc kupujesz wodę mineralną w sklepie, tracisz pieniądze, nie zyskujesz na zdrowiu i w dodatku produkujesz śmieci. Zdecydowanie lepiej pić wodę z kranu (chyba że wolisz pić wodę mineralną, która ma więcej substancji mineralnych niż wody źródlane oraz kranówka).


Wodę kranową można pić bez przegotowania. Gotowanie usunie chlor i wytrąci osad. Woda może dzięki temu lepiej smakować, ale zostanie pozbawiona substancji mineralnych, które osadzą się na dnie czajnika w formie kamienia.


Polska kranówka dorównuje tej w europejskich miastach, a nawet jest lepsza. Dzieje się tak dlatego, że według polskiego prawa niektóre wskaźniki muszą spełniać surowsze normy niż te, które wytycza UE.


W Polsce woda dostarczana do kranów jest pod stałą kontrolą Sanepidu.


Wody z kranu nie trzeba filtrować. Jest ona zdatna do picia bez filtrowania, gdyż jest ona uzdatniana przez miejskie wodociągi. Filtrowanie może poprawić jej smak, pozbawiając chloru, ale niewłaściwie używane filtry mogą spowodować zagrożenie mikrobiologiczne.


Kranówkę możesz pić także poza domem, napełniając nią bidon lub butelkę. Nadal nie musisz jej przegotowywać ani filtrować.


 

MITY:

Picie twardej wody powoduje powstawanie kamieni w organizmie. To oczywiście mit! Twarda woda w praktyce oznacza wodę bogatą w magnez, wapń, sód i potas. Kamienie w organizmie powstają wskutek zaburzeń metabolicznych — złogi nierozpuszczalnych szczawianów, moczanów, fosforanów lub cholesterolu tworzą tzw. kamienie.


Wodę kranową trzeba dodatkowo oczyszczać. To nieprawda, woda z kranu jest zdatna do picia. Możesz zaobserwować, że ma mleczny kolor, bąbelki, które osadzają się na ściankach lub jej zapach może wydawać ci się dziwny. To nic groźnego. Dlaczego woda tak wygląda? Przeczytaj mikro przewodnik warszawskich wodociągów.


W restauracji nie wypada prosić o wodę z kranu. Odeślijmy to myślenie do lamusa! Śmiało proś o wodę z kranu, zamiast generować kolejne śmieci. W większości restauracji bez problemu podadzą ci kranówkę bez żadnej dodatkowej opłaty.

CO JESZCZE?

Jeśli nadal masz wątpliwości odnośnie jakości wody w swoim miejscu zamieszkania, zachęcam cię do zaczerpnięcia wiedzy bezpośrednio na stronie wodociągów. Większość miast na stronach www opisuje, skąd pochodzi woda w danej okolicy i jak wygląda na tle norm. Nie warto bać się kranówki, nie ma sensu przepłacać!