Legenda architektury po raz pierwszy w Polsce

Na zaproszenie firmy Geberit, we wrześniu Polskę odwiedzi chilijski architekt, Alejandro Aravena. Laureat Nagrody Pritzkera będzie gościem specjalnym wydarzeń organizowanych w Warszawie i Krakowie przez firmę Geberit. Będą to pierwsze wystąpienia architekta w Polsce.

Droga do architektonicznej Nagrody Nobla

Alejandro Aravena ukończył studia architektoniczne na Universidad Católica de Chile. W latach 2000-2005 był profesorem na Uniwersytecie Harvarda, gdzie powstał ELEMENTAL, założony w 2001 roku, kierowany przez Alejandro Aravenę z partnerami Gonzalo Arteagą, Juanem Cerdą, Victorem Oddó i Diego Torresem. W 2010 roku otrzymał tytuł Honorary International Fellow of the Royal Institute of Architects.

Od 2011 roku jest członkiem Rady Programu Miast w London School of Economics. Prace Araveny i ELEMENTAL zostały wyróżnione Srebrnym Lwem na Biennale w Wenecji (2008) i nagrodą Gothenburg Award for Sustainability (2017).

W 2016 roku Aravena otrzymał nagrodę Pritzker Architecture Prize i był kuratorem XV Biennale w Wenecji. Od 2020 roku jest przewodniczącym jury nagrody Pritzkera.

Zaangażowanie w działania społeczne

Alejandro Aravenę wyróżnia zaangażowanie w budowę domów socjalnych. Razem z założonym przez siebie studio ELEMENTAL budują „mieszkania przyrostowe”, pozwalające na poprawę sytuacji ekonomicznej obywateli znajdujących się najtrudniejszym położeniu. Pierwszy taki projekt powstał w mieście Iquique w Chile. Zadaniem było zaprojektowanie mieszkań dla 100 rodzin, przy ograniczonych funduszach zapewnianych przez rząd. Na potrzeby projektu opracowano „pół dobrego domu” dla każdej rodziny. Architekt stworzył budynki w wersji podstawowej, z możliwością ich powiększenia, gdy będzie to wykonalne finansowo. W rezultacie powstało osiedle ze stale rosnącymi wartościami nieruchomości.

Aravena był zaangażowany również w odbudowę miasta Constitución, gdzie po trzęsieniu ziemi wybudował osiedle Villa Verde Housing (2013), nadmorską promenadę (2014) i Centrum Kultury (2013-2015). Za sukces przedsięwzięć zespołu odpowiada ich pełne zaangażowanie w proces powstawania mieszkań dla potrzebujących oraz bliski kontakt z ludźmi, dla których te przestrzenie powstają.

Godne uwagi są również projekty obiektów publicznych. Do najważniejszych jego prac w tej kategorii można zaliczyć budynki wchodzące w skład kampusu Uniwersytetu Katolickiego w Santiago – Szkoła Medyczna (2004), Architektoniczna (2004) oraz Matematyczna (1999). Projekty te charakteryzuje monumentalność i surowość formy.

Wykład mistrza podczas wydarzeń Geberit

We wrześniu 2023 roku, Alejandro Aravena, będzie gościem specjalnym wydarzeń organizowanych przez firmę Geberit. 19 września w Pawilonie wystawowo-konferencyjnym SARP w Warszawie, odbędzie się konferencja ekspercka, podczas której architekt wygłosi wykład „ALEJANDRO ARAVENA AND THE ARCHITECTURE THAT PRIORITIZES THE PEOPLE AND PLACES, THAT NEED IT MOST”. Wystąpienie Alejandro Araveny będzie poprzedzało konferencję z udziałem architektów polskich i zagranicznych oraz sesję Q&A.  Drugi wykład został zaplanowany 20 września w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Będą to pierwsze wystąpienia architekta w Polsce. Wydarzenia będzie poprzedzała konferencja prasowa. O szczegółach dotyczących miejsca i godziny konferencji prasowej poinformujemy wkrótce.

19 września 2023 – Pawilon wystawowo-konferencyjny SARP w Warszawie

20 września 2023 – Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie

Obowiązuje bezpłatna rejestracja na wydarzenia:

https://www.geberit.pl/szkolenia-i-wydarzenia/wydarzenia/alejandro-aravena-social-architecture/

Partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP.

#SocialArchitecture #Aravena #GeberitPolska