NAGRODA PRITZKERA – ARCHITEKTONICZNA NAGRODA NOBLA.

Gdybyście kiedyś rozwiązywali krzyżówkę i przypadłoby Wam w udziale hasło „architektoniczna nagroda Nobla”, musicie wiedzieć, że właściwa odpowiedź to: Nagroda Pritzkera.

FUNDATOR: Pomysłodawcą i fundatorem nagrody był Jay Pritzker — biznesmen z Chicago, współwłaściciel sieci hoteli Hyatt Hotels i właściciel Braniff Airlines oraz jego małżonka Cindy Pritzker. Nagrodę zaczęto przyznawać w 1797.

JAK WYGLĄDA NOMINACJA: Dyrektor wykonawczy nagrody, Martha Thorne, prosi o nominacje od szeregu osób, w tym byłych laureatów, naukowców, krytyków i innych osób „posiadających wiedzę i zainteresowanie w dziedzinie architektury”. Każdy licencjonowany architekt może również złożyć wniosek o nagrodę osobiście przed 1 listopada każdego roku. (W 1988 Gordon Bunshaft nominował się do nagrody i ostatecznie ją wygrał.). Jury składające się z pięciu do dziewięciu „ekspertów, uznanych specjalistów w swoich dziedzinach architektury, biznesu, edukacji, wydawnictwa i kultury”, obraduje i na początku następnego roku ogłasza zwycięzcę. Przewodniczącym nagrody jest Stephen Breyer; wcześniejszymi krzesłami byli J. Carter Brown (1979–2002), Lord Rothschild (2003–2004), Lord Palumbo (2005–2015) i Glenn Murcutt (2016–2018).

OFICJALNA CEREMONIA: Odbywa się w maju każdego roku.

NAGRODA: Cała procedura wzorowana jest na Nagrodzie Nobla. Laureat otrzymuje 100 tys. USD, pochwałę oraz medal. Dotychczas przyznano 41 Nagród Pritzkera.

KOGO SIĘ WYRÓŻNIA: Żyjącego architekta (lub architektów), których prace wykazują połączenie talentu, wizji i zaangażowania, które w sposób konsekwentny i znaczący przyczyniły się do rozwoju ludzkości i środowiska poprzez sztukę architektoniczną.

Laureatów i ich dzieła można podejrzeć TU.