NIE OLEWAMY NATURY. Rozmowy naturalne #5: arch. Aleksandra Kozłowska

Aleksandra Kozłowska, związana z pracownią KWK Promes jest laureatką Grand Prix oraz nagrody Debiut Roku w konkursie KOŁO w 2018 roku, które otrzymała za projekt toalety publicznej na bulwarach nad rzeką Słupią w Słupsku. Architektka, mimo młodego wieku, może pochwalić się licznymi osiągnięciami, m.in. Stypendium Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia w nauce, a także nagrodami i wyróżnieniami w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach architektonicznych. Jest również Jurorką w konkursie KOŁO „Projekt Łazienki 2021” organizowanym przez Geberit.

O udziale w konkursie KOŁO oraz priorytetach w codziennej pracy opowiedziała w kolejnym odcinku cyklu „Rozmowy naturalne”, który powstał w związku z akcją NIE OLEWAMY NATURY – jej nazwa jest sztandarowym hasłem projektu. Jest to swego rodzaju kontynuacja inicjatywy marki KOŁO – NIE OLEWAMY MIASTA, towarzyszącej konkursowi. Ta idea została stworzona w oparciu o wiarę w możliwość zmiany świata, zaczynając od wprowadzania małych lokalnych inicjatyw. Rozmowę przeprowadziła Ewa Mierzejewska, z wykształcenia historyk sztuki, znana z programów telewizyjnych dotyczących aranżacji wnętrz, była redaktor naczelna magazynu Dom&Wnętrze, jurorka konkursów wzorniczych m.in. Must Have na festiwalu Łódź Design, a obecnie organizatorka jedynych w Polsce targów sztuki współczesnej – Targów Sztuki Dostępnej.

– Motywacją do udziału w konkursie było dla mnie poszukiwanie czegoś więcej, czyli wyzwań odbiegających od programu studiów i samej edukacji akademickiej. – mówi Aleksandra Kozłowska. – W konkursach fascynujące jest to, że zadanie jest czymś więcej, niż prostym życzeniem projektowym, które ma się skupić na poprawności merytorycznej. Tu trzeba zrozumieć problem, kontekst, brać pod uwagę to, czego może oczekiwać jury. Druga strona to uwarunkowania kontekstu szerszego – otoczenia, historii, pogodzenia potrzeb turystów i mieszkańców. (…) Konkurs koło był dla mnie zawsze w sferze marzeń, słyszałam o nim już przed rozpoczęciem studiów architektonicznych i z wielkim podziwem patrzyłam na to, jak rozwijają się kolejne edycje i ich zwycięzcy. Wśród studentów konkurs owiany był mitem, zastanawialiśmy się jak to zrobić, żeby wygrać – opowiada architektka.

Jak dziś wiemy, udało jej się zrealizować marzenie i zdobyć główną nagrodę w konkursie KOŁO organizowanym przez Geberit. Cała rozmowa z Aleksandrą Kozłowską jest dostępna na You Tube na kanale KOŁO Zawsze w Dobrym Stylu:

https://www.youtube.com/watch?v=m-nESFjlOyI

Autorów najlepszych prac 23. edycji konkursu KOŁO „Projekt Łazienki 2021” wybranych przez znakomite Jury spośród niemal 200 zgłoszeń, poznamy podczas gali finałowej 29 listopada 2021.

Najlepszy projekt mogą wybrać także internauci – do 28 października trwa głosowanie na stronie www.konkurs.geberit.pl/projekty.

Czy wybór internautów pokryje się werdyktem jurorów? Przekonamy się już pod koniec listopada.