NOWA TOALETA PUBLICZNA DLA MIESZKAŃCÓW PŁOCKA!

Rozpoczęła się 18. edycja konkursu KOŁO na projekt łazienki publicznej.

Tegorocznym partnerem konkursu jest Miasto Płock. Władze miasta zapowiedziały gotowość do realizacji toalety wg projektu konkursowego, któremu w czerwcu 2016 r. zostanie przyznana nagroda główna.

Przedmiotem konkursu jest projekt koncepcyjny wolno stojącej toalety miejskiej w Płocku, której forma zostanie harmonijnie dopasowana do otoczenia al. Antoniego Roguckiego.

Płock, podobnie jak Warszawa i Kazimierz Dolny położony nad rzeką Wisłą, jest miastem chętnie odwiedzanym przez turystów, a w sezonie letnim dodatkowo przyciąga ich bogatą ofertą festiwalową. Jednym z problemów, z jakim borykają się nie tylko odwiedzający miasto, ale również jego mieszkańcy, jest deficyt publicznych toalet. W 2015 r. ratusz rozpoczął remont toalet przy pl. Narutowicza oraz przy ul. Królewieckiej. Jednak zdaniem mieszkańców, Płock ciągle potrzebuje nowych tego typu obiektów.

Deficyt toalet publicznych to duży problem dla mieszkańców polskich miast. Pod koniec 2015 r, w ramach akcji Nie olewamy miasta zapytaliśmy Polaków, czego im w ich miastach brakuje. Na podstawie zebranych zgłoszeń powstała Mapa miejskich potrzeb. Wśród 5 głównych kategorii, mieszkańcy wskazali m.in. potrzebę wybudowania nowych toalet publicznych.

Uczestnik konkursu ma za zadanie:

  • Stworzyć budynek wolno stojącej toalety miejskiej dla mieszkańców Płocka
  • Zaprojektować dodatkowe funkcje budynku (Toaleta plus)
  • Dopasować budynek do otoczenia Al. Antoniego Roguckiego – miejsce na największym osiedlu mieszkaniowym w Płocku
  • Zaplanować miejsce rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców – zielony ciąg spacerowy, połączony ze Starym Miastem i nabrzeżem wiślanym

Nagrody i wyróżnienia:

Grand Prix – 20 000 zł

1 wyróżnienie I stopnia – 8 000 zł

1 wyróżnienie II stopnia – 4 000 zł

3 wyróżnienia III stopnia – 2 000 zł

Wyróżnienie internautów – 2 000 zł

Szczegóły i regulamin konkursu: www.konkurs.geberit.pl

Termin składania prac w internecie: 9 maja 2016 r.

Konkurs KOŁO na projekt łazienki ma wieloletnią tradycję i jest szeroko rozpoznawany w branży architektonicznej oraz wśród miejskich aktywistów. Skierowany jest do studentów architektury, których zachęca do stworzenia projektu toalety wielofunkcyjnej, który ma szansę na realizację. Przykładem poprzednich realizacji konkursowych jest np. Pawilon Plażowy w Warszawie, toaleta w Kazimierzu Dolnym oraz toaleta przy Rondzie Mogilskim w Krakowie.

POPRZEDNIE REALIZACJE KONKURSOWE:

Pawilon plażowy w Warszawie, fot. Jarek Kąkol

Toaleta w Kazimierzu Dolnym, fot. Jarek Kąkol

Tekst: Natalia Kanabus