Ogłoszenie finalistów konkursu Mies van der Rohe Award 2022

Już jutro przedstawiciele Komisji Europejskiej, wraz z OW SARP i Fundacją Miesa van der Rohe , ujawnią pięciu finalistów Nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie Architektury Współczesnej 2022 – Mies Van Der Rohe Award. Ogłoszenie oczekiwanej listy finalistów najbardziej prestiżowego konkursu w świecie europejskiej architektury, odbędzie się w środę, 16 lutego 2022 r. o godz.10.00, w ZODIAKu Warszawskim Pawilonie Architektury. Wydarzeniu towarzyszy wystawa dzieł polskiej architektury, nominowanych do nagrody EU Mies Award w 2022 roku. Ogłoszenie finalistów jest okazją do spotkania przedstawicieli organizatorów wystawy, czyli Fundacji Miesa van der Rohe, Miasta Stołecznego Warszawy oraz Inicjatora ekspozycji Oddziału Warszawskiego SARP, ekspertów, mediów, mecenasów i autorów nominowanych polskich obiektów. 

Fundacja Miesa van der Rohe, organizator konkursu, od wielu lat bacznie przygląda się współczesnym realizacjom europejskiej sceny projektowej. Do współpracy przy konkursie zaprasza wybitne osobowości świata architektury i ekspertów z całej Europy. Wybrane przez nominujących obiekty cechuje innowacyjne i twórcze podejście do formy i funkcji, znaczące oddziaływanie społeczne oraz kształtowanie niezwykle ważnej dla całego świata idei zrównoważonego rozwoju. Nagroda wyróżnia więc najlepsze praktyki budowania, służące polepszeniu warunków życia, przy jednoczesnym poszanowaniu dla otoczenia.

Jury uznało prace finalistów za przykłady, które zachęcają i stają się referencjami dla lokalnego planowania przestrzennego. Prezentują nowy model projektowania, oparty na dążeniu do poszanowania procesów zrównoważonego rozwoju. Są również wynikiem starannie zaplanowanych procesów konstrukcyjnych oraz wyjątkowej dbałości o jakościowe materiały i detale. Na wystawie zostały zaprezentowane najlepsze polskie realizacje aktualnej edycji konkursu, na tle ponad pięciuset nominacji z całej Europy. Czemu tak wielu? Bo rok 2022 był rokiem kumulacyjnym – przyznawane co dwa lata wyróżnienie zostało zawieszone w 2020 roku, co znacznie powiększyło grupę startujących po trofeum. Dzięki temu zyskaliśmy szansę na przyjrzenie się wnikliwiej kondycji nowej polskiej architektury. Podczas wystawy w Zodiaku zaprezentowano 25 zakwalifikowanych do finału polskich projektów.

Mariya Gabriel, Komisarz UE ds. Innowacji, Badań Naukowych, Kultury, Edukacji i Młodzieży, odpowiedzialna za programy Kreatywna Europa i Horyzont Europa, powiedziała: „Konieczne jest przemyślenie sposobu, w jaki budujemy. Architektura wysokiej jakości jest podstawą podejścia Komisji Europejskiej do zrównoważonego rozwoju. Redefiniując rolę europejskich architektów jako opiekunów, architektura przyczynia się do Europejskiego Zielonego Ładu i jego elementu kulturowego: „Nowego europejskiego Bauhausu”. Nagroda UE w dziedzinie Architektury Współczesnej – Mies van der Rohe Award, podkreśla wkład architektury w zrównoważony rozwój. „Potrzebujemy młodych ludzi, architektów, artystów, specjalistów ds. edukacji i kultury, innowatorów, przedsiębiorców i władz regionalnych z całej Europy, aby aktywnie zaangażować się i skorzystać z tej inicjatywy”.

Pięciu laureatów konkursu, którzy dostali się do ścisłego finału, zostanie ogłoszonych przez Ivana Blasi, koordynatora Nagrody Unii Europejskiej w konkursie architektury współczesnej EU Mies Award, szefa Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce – Witolda Naturskiego, Marlenę Happach – Architekt Miasta Warszawa, Dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego oraz Martę Sękulską-Wrońską – Prezes Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich. Transmisję wydarzenia będzie można obejrzeć na żywo https://youtu.be/p46aZ881RaA

 „Miejsce jest nieprzypadkowe. Wystawa przybliża 25 realizacji z Polski nominowanych w konkursie. Możemy na niej przeanalizować nie tylko proces twórczy i idee przeświecające autorom obiektów z ich perspektywy. Przedstawiamy też przyczyny wyboru i kryteria oceny ekspertów nominujących poszczególne prace. Ulokowanie ich w kontekście wcześniejszych polskich realizacji obecnych w Nagrodzie, pozwala prześledzić zmiany zachodzące w myśleniu czym jest Dobra Architektura Współczesna.” – mówi Magdalena Maciąg – kuratorka wystawy, pełnomocniczka zarządu OW SARP do spraw programowych ZODIAKu Warszawskiego Pawilonu Architektury.

Wokół wystawy organizowane są wydarzenia towarzyszące; od wykładów i spotkań eksperckich, poprzez warsztaty dla najmłodszych, po oprowadzania kuratorskie. Debaty są dostępne w sieci na kanale Youtube Pawilonu ZODIAK. Wystawa będzie otwarta do niedzieli 20 lutego. W najbliższy piątek (11.02, online) towarzyszyć jej będzie dyskusja „Refleksje wokół polskich nominacji”, w sobotę (12.02, online) warsztaty dla dzieci z cyklu „LESS IS MORE – ferie online z Zodiakiem”, a w niedzielę (13.02) oprowadzanie po wystawie z Marcinem Szczeliną.

Wstęp na wystawę i wydarzenia jest bezpłatny.

Partnerzy wystawy jest Geberit.

Więcej na: pawilonzodiak.pl