Architektura powinna realnie odpowiadać na wyzwania, jakie stawia przed nami współczesny świat. Działalność japońskiego architekta Shigeru Bana, który poszukuje narzędzi do walki z problemami uchodźczymi i zmianą klimatu, w pełni reprezentuje to podejście. Na specjalnie zaproszenie marki Geberit, niezwykły twórca opowie podczas konferencji „Shigeru Ban i architektura dla uchodźców” o swoich realizacjach oraz o tym, jakie wartości przyświecają jego pracy. Wydarzenie organizowane jest w partnerstwie z Oddziałem Warszawskim Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP. Konferencja odbędzie się 28 września w Pawilonie SARP, przy ul. Foksal 2 w Warszawie.
Projekty japońskiego wizjonera rozwiązaniem globalnych potrzeb
Shigeru Ban to niezwykły architekt, który swój talent pożytkuje do tego, aby transformować otaczającą go rzeczywistość. Jako projektant stawia czoła ogromnym wyzwaniom dotykającym społeczeństwo. U podstawy niezwykłych konceptów Shigeru często leżą proste rozwiązania, jak chociażby innowacyjne wykorzystanie tekturowych rur, które znakomicie się sprawdza przy tworzeniu przestrzeni dla osób poszukujących schronienia przed wojną i innymi zagrożeniami. Dzięki tej koncepcji powstają miejsca do edukacji, zgromadzeń społecznych, czy kultów religijnych. System ten poprzez przemyślany wybór materiałów, jest jednocześnie krokiem przeciwdziałającym zmianom klimatycznym. W 2014 rok twórca otrzymał za swoje prace, będące drogowskazem i inspiracją dla współczesnych projektantów, Nagrodę Pritzkera, wyróżnienie zwane architektoniczną „Nagrodą Nobla”.
Paper Partition System w praktyce
W ostatnim czasie projekt Shigeru Bana został wykorzystany na terenie Ukrainy, Słowacji, Francji i Niemiec, pomagając uchodźcom, którzy ze względu na ataki rosyjskich sił zbrojnych zostali pozbawieni dachu nad głową. Paper Partition System pomógł poprawić warunki w miejscach przebywania uchodźców także w Polsce – w Chełmie, Wrocławiu, Przemyślu, Słupsku, Starogardzie Gdańskim, powiecie jarosławskim i Warszawie. Co więcej, w Chełmie wykonano elementy przesłane do ośrodków pomocowych w Ukrainie. W nieco zmodyfikowanej wersji system posłużył jako stelaż ekspozycyjny wystawy „Plany na przyszłość | LAB” w Warszawskim Pawilonie Architektury ZODIAK. Niektóre z użytych tam rur wcześniej służyły uchodźcom w Chełmie.
„Shigeru Ban i architektura dla uchodźców”
Konferencja ,,Shigeru Ban i architektura dla uchodźców” odbędzie się 28 września 2022 r., w Pawilonie SARP obok Pałacu Zamoyskich, przy ulicy Foksal 2 w Warszawie. W roli prowadzącej spotkanie wystąpi Magda Maciąg, architektka, członkini zarządu OW SARP i pełnomocnik ds. programowych ZODIAK WPA. Podczas konferencji dowiemy się więcej o realizacji Paper Partition System, ale też o pozostałych realizacjach znakomitego architekta, o których opowie sam Shigeru Ban. Jego wykład uzupełnią prezentacje osób, które wypracowane w jego pracowni rozwiązania wdrażają na terenie Ukrainy, Słowacji i Polski, a także prezentacje innych przykładów architektury dla uchodźców zrealizowanych w 2022 roku w Polsce, Ukrainie i Rumunii.
Program konferencji „Shigeru Ban i architektura dla uchodźców”
12:30-12:35 wprowadzenie
12:35-13:45 wykład “Works and Humanitarian Activities” Shigeru Ban
13:45-14:30 Prezentacje osób realizujących na terenie Europy, dla uchodźców dotkniętych nasileniem rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie, rozwiązania wypracowane w pracowni Shigeru Ban Architects
– „Implementation of the Paper Partition System in the Ukraine” Oleksiy Vostrykov (pracownia architektoniczna Re+, Lwów)
– “Empathy in Architecture” Peter Morgenstein (Wydział Architektury i Wzornictwa Słowackiego Uniwersytetu Technicznego w Bratysławie), Ľubica Šimkovicová (Manifest2020, Słowacja)
– „Wdrażanie projektów pomocowych Shigeru Bana w Polsce” Artur Jőrgen (absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej), Jerzy Łątka (Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej), Hubert Trammer (Okrągły Stół Nowego Europejskiego Bauhausu)
14:30-15:00 lunch
15:00-15:55 Prezentacje osób zaangażowanych w realizację różnych przykładów architektury dla uchodźców dotkniętych nasileniem rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie
– „Ukraińsko-polski coworking na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej” Łukasz Piątek (Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej)
– „Adaptacja małego biurowca w Bydgoszczy na dom dla rodzin uchodźców z Ukrainy” Kosma Kołodziej (Bydgoszcz pomaga Ukrainie – Fundacja Diversity Polska)
– „From rapid repurposing of abandoned buildings to social housing prototype” Anna Pashynska (inicjatywa CO-HATY, Iwano-Frankiwsk), Tania Pashynska (inicjatywa CO-HATY, Iwano-Frankiwsk)
– „A safe shelter away from home” Anca Bolohan (Habitat for Humanity Romania)
– „Ukraińska szkoła w biurowcu” Magda Garncarek (Empty Room, inicjatorka kampanii „Otwieramy szkoły”), Dorota Sibińska (xystudio)
15:55-17:00 Pytania do prelegentów konferencji
Organizatorem wydarzenia jest marka Geberit. Spotkanie kierowane jest do architektów, studentów i wszystkich zainteresowanych. Patroni medialni wydarzenia to: Architektura i Biznes, Architektura Murator, Elle Decoration, Architecture Snob, WhiteMAd, Czas na Wnętrze, Sztuka Architektury, Sztuka Wnętrza, Magazif, Urządzamy.pl, Bryła.pl, Notes na 6 Tygodni, Nowy Magazyn, Foorni, Designteka.
Zapraszamy do bezpłatnej rejestracji na wydarzenie: https://forms.office.com/r/XK18esAnxt