Wystawa Roberta Koniecznego KWK Promes „Moving Architecture” w Paryżu

W Paryżu rozpoczęła się wystawa „Moving Architecture”, promująca na całym świecie projekty architektoniczne pracowni KWK Promes, której założycielem jest Robert Konieczny, ambasador marki Geberit oraz juror konkursu KOŁO „Projekt Łazienki 2021”. Wernisaż zorganizowano w słynnym Pavillon de l’Arsenal nad Sekwaną, a zainicjował go wykład Roberta Koniecznego. Wystawa, której partnerem jest Geberit, będzie dostępna dla zwiedzających do połowy stycznia 2022 roku.

La Galerie d’Architecture to przestrzeń wystawiennicza, której głównym zadaniem jest rozpowszechnianie i promocja najlepszej architektury na międzynarodową skalę, położona w sercu dzielnicy Marais w Paryżu. To także forum, na którym mogą się spotykać wszyscy miłośnicy sztuki, dzielić informacjami i wymieniać poglądy na temat architektury i dziedzin pokrewnych. Przestrzeń ta daje szansę na pogłębienie debaty architektonicznej, inspiruje i zachęca do refleksji, ale też pozwala być na bieżąco z najnowszymi realizacjami architektonicznymi. Od otwarcia w 1999 roku La Galerie d’Architecture wyróżnia się jakością programu, dzięki czemu jest znaczącym punktem odniesienia na scenie architektonicznej. Co roku są tu prezentowane prace zarówno znaczących współczesnych architektów, jak i młodych, rokujących biur architektonicznych. Można było tu podziwiać projekty tak wybitnych architektów, jak Shigeru Ban, Rem Koolhaas, Renzo Piano, Bernard Tschumi i wielu innych. W tym roku na autorską wystawę po raz pierwszy zaproszono pracownię architektoniczną z Polski. Jest nią KWK Promes, na czele której stoi arch. Robert Konieczny.

Pracownia KWK Promes do Paryża pojechała z wystawą „Moving Architecture”, która była już prezentowana w Architektur Galerie Berlin i szeroko odbiła się echem w międzynarodowym środowisku, a magazyn Wallpaper zaliczył ją do jednej z najlepszych na świecie w 2019 roku. Na wystawie będzie można zobaczyć projekty biura prowadzonego przez Roberta Koniecznego wpisujące się w jej myśl przewodnią Moving Architecture, w których mobilność poszczególnych elementów odgrywa zasadniczą rolę. Pojawią się tu znane z berlińskiej edycji realizacje, takie jak Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie (2016), Dom Bezpieczny (2008), Arka Koniecznego (2015) czy Dom kwadrantowy (2018), a także zupełnie nowe projekty, które obecnie są realizowane, w tym m.in. Galeria Sztuki Współczesnej PLATO w Ostrawie. Budynki z ruchomymi elementami zaprezentowane będą na planszach w technologii druku soczewkowego, które stworzą iluzję ruchu. By go dostrzec, odwiedzający wystawę sami będą musieli się poruszać, w ten sposób nadając obrazom dodatkowy wymiar.

Wernisaż odbył się 9 listopada 2021 w słynnym Pavillon de l’Arsenal nad Sekwaną, zainaugurował go wykład Roberta Koniecznego. Sama wystawa pozostanie w stolicy Francji do 15 stycznia 2022 roku i będzie na szeroką skalę promowana w mediach, portalach i magazynach architektonicznych – zarówno polskich, jak i zagranicznych. Patronat nad nią objęła firma Geberit, w której inicjatywy Robert Konieczny chętnie się angażuje – jest m.in. ambasadorem marki, a także jurorem konkursu KOŁO „Projekt Łazienki 2021” .  – Mamy wspólne wartości, takie jak ekologia, rozważne gospodarowanie zasobami naturalnymi, w szczególności wodą, a także walka o czystość rzek. Produkty Geberit płynnie łączą się z szerszą filozofią życia i funkcjonowania we współczesnym świecie. To jest dla mnie bardzo ważne i to mnie przekonuje. Jestem ambasadorem Geberit, ponieważ uważam, że to, co robi ta marka jest przemyślane i mądre. Można powiedzieć, że utożsamiam się z filozofią Geberit – mówił w jednym z wywiadów architekt. Geberit również wierzy w ponadczasową wartość projektów KWK Promes i ich ważną rolę w świecie współczesnej architektury, czego najlepszym dowodem jest mecenat nad wystawą „Moving Architecture”.