Konkurs 2005

4 października 2005 zakończył się siódmy konkurs Sanitec na „Projekt Łazienki”. Wyniki ogłoszono na otwarciu wystawy w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego Warszawie przy ul. Świętojerskiej 5/7. W konkursie brało udział 211 prac z Polski i Ukrainy.

Tematem konkursu był projekt wnętrza ze szczególnym uwzględnieniem roli mebli w łazience. Mebli, nie tylko, jako miejsca do przechowywania kosmetyków i przyborów toaletowych, ale również jako elementów wpływających na klimat i nastrój wnętrza. Uczestnicy mieli do wyboru sześć typów łazienek prywatnych: gościnną, rodzinną, pokój rekreacyjny, łazienkę przy sypialniach, przy sypialni rodziców oraz łazienkę dla osób starszych lub niepełnosprawnych.

Meble w łazience są coraz bardziej popularne, dlatego stały się wiodącym tematem konkursu. Meble współtworzą klimat i wyznaczają indywidualny styl łazienki, dlatego tak ważne są: ciekawa forma, modne wzornictwo i wysokiej klasy materiały. Meble pomagają wykreować wyrazistą, oryginalną atmosferę w łazience. Nie ma znaczenia ani jej wielkość, ani standard wyposażenia, meble zawsze wpłyną na klimat panujący we wnętrzu. Organizatorom zależało na pokazaniu możliwości umeblowania łazienki oraz pokazaniu praktycznych korzyści, jakie z tego wynikają. Właśnie w szufladach, schowkach czy na półkach znajdzie się miejsce na dodatkowe kosmetyki, przybory toaletowe czy zapas świeżych ręczników.

Sąd Konkursowy pod przewodnictwem prof. Ewy Kuryłowicz z Politechniki Warszawskiej pracował w składzie: prof. Przemysław Krajewski (ASP Warszawa), Marek Kukuryka (Sanitec ), arch. Jakub Wacławek (Pracownia ARE)

Jury, oceniając prace konkursowe, brało pod uwagę m.in. nowatorstwo pomysłu, funkcjonalność i estetykę. Zdobywcą Grand Prix „Łazienka  2005” został Grzegorz Kruk z Ryk, którzy w nagrodę otrzymał Fiata Panda. Jest to jego kolejny wygrany samochód w konkursie Sanitec . Grzegorz Kruk jest laureatem konkursu na Projekt Łazienki z 1998 roku, wtedy „odjechał” Fordem Ka. Autorów sześciu prac uhonorowano wyróżnieniami – I, II , III stopnia w wysokości od 6500 do 1500 zł.

 

Nagrodzone prace

Grand Prix „Łazienka 2005" - Fiat Panda praca nr 34 , godło 00 85 00 Autor: Grzegorz Kruk - Ryki

Pokój rekreacyjny

Nagrodę przyznano za przemyślane i trafione rozwiązanie przestrzeni rekreacyjnej, opartej na powściągliwości i spokoju powziętych decyzji projektowych.

Projekt operuje lapidarną minimalistyczną formą dotyczącą zarówno całej przestrzeni pomieszczenia jak i prostego „architektonicznego” detalu. Na wyróżnienie zasługuje oszczędność w doborze materiałów – szczególnie czytelna zasada przeważającego nastroju, uzyskanego przez jasne drewno okładzin. Funkcja została dobrze rozwiązana, umożliwiając zarówno podział segmentowy całego wnętrza jak i wydzielenie poszczególnych „przyborów” łazienki. Wykorzystano prosty pomysł podzielenia wnętrza na trzy trakty, z których dwa są wykorzystane na zróżnicowany kompleks „szaf”. Mieszczą one zarówno obowiązkowe wyposażenie sanitarne, jaki inne, drobiazgowo opisane przez autora, możliwości przechowywania sprzętów, bielizny itp.

Świetnie dopasowana do głównej idei projektu, oszczędna i elegancka ceramika  zharmonizowana ze skandynawska prostotą armatury Vola. Świetnie opracowana architektoniczno-budowlana część projektu – poprzez ciekawie pomyślaną podłogę „odciętą” od ścian pasmowym odwodnieniem, przez zaprojektowanie drzwi wewnętrznych i zewnętrznych – balkonowych, aż do rozwiązań sufitu z betonu architektonicznego i linearnych opraw oświetleniowych.

Precyzyjne, szczegółowe, a zarazem całościowe zaprojektowanie wnętrza, „japońskie” postanowienie przestrzeni i rozwiązanie detalu zaważyło o przyznaniu pracy Grand Prix „Łazienka  2005”.

Wyróżnienie I stopnia - 6500 zł praca nr 144, godło 13 78 78 Autor: Patrycja Czerniawska - Poznań

Wyróżnienie przyznano za bardzo nowatorską i interesującą formę kabiny sanitarnej inspirowanej formą muszli. Centralnie umieszczony układ wyposażenia łazienkowego zapewnia łatwy dostęp do każdego z urządzeń sanitarnych, ponadto gwarantuje utrzymanie w czystości całego wnętrza. Jury zwróciło uwagę na niedostateczne wyjaśnienie materiałowe formy muszli.

Wyróżnienie równorzędne II stopnia - 3000 zł praca nr 87, godło 66 32 73 Autorzy: Łukasz Płatkowski i Piotr Musiałowski - Warszawa

Wyróżnienie przyznano za propozycję zwartego mebla mieszczącego prawie wszystkie niezbędne urządzenia wymagane do życia wg wymogów współczesnej cywilizacji (łącznie z ustawiczną kontrolą ciężaru ciała).

Wbrew innym, konkurującym w konkursie, projektom wykazano, iż można to zmieścić na bardzo małej powierzchni i w niedużej kubaturze.
Jednak to właśnie brak opisującej formą kubatury i jej parametrów jury uznało za niedostatek pracy, przy szacunku dla kontroli nad formą mebla i ufności autora wobec niezawodności techniki.

Wyróżnienie równorzędne II stopnia - 3000 zł praca nr 99, godło 69 69 69 Autor: Michał Rączka, Magdalena Habrat - Tarnów

Wyróżnienie przyznano za wrażliwą propozycję przestrzeni modelowanej naturalnym i sztucznym światłem z wykorzystaniem cech obu tych sposobów oświetlenia – barwności w przypadku sztucznego i cykliczności w przypadku naturalnego.
Jednak wątpliwości jury budziły niektóre szczegóły rozwiązań.

Wyróżnienie równorzędne III stopnia - 1500 zł praca nr 66, godło 33 00 03 Autor: Anna Porębska i Adam Zwierzyński - Katowice

Wyróżnienie przyznano za rzeźbiarska próbę całościowego powiązania ze sobą podstawowych elementów wyposażenia łazienkowego. Wolnostojąca forma rozbudowanego kombajnu łazienkowego dobrze kontrastuje z ascetycznym wnętrzem wzbogaconym przez naturalne światło wchodzące przez porte fenetre do przestrzeni łazienkowej.

Wyróżnienie równorzędne III stopnia - 1500 zł praca nr 85, godło 08 01 82 Autor: Jakub Mazur - Przemyśl

Koncepcja łazienki stwarza możliwość dobrego wykorzystania przestrzeni ukrytej w zabudowie z drewna, choć nie zostało to podkreślone w opisie.

Łazienka jest bardzo funkcjonalna i ciepła, stwarza miły klimat dla użytkowników.

Z założenia jest to łazienka w domku jednorodzinnym, bądź dużym apartamencie, zatem uzasadnione jest duże okno w ścianie. Podkreślić należy bardzo sensowne zagospodarowanie przestrzeni, łazienka jest komfortowa, mimo niewielkiej powierzchni. Do poziomu wykończenia dopasowana jest ceramika serii EGO zaprojektowana przez Antonio Citterio.

Wyróżnienie równorzędne III stopnia - 1500 zł praca nr 170, godło 19 88 31 Autor: Oleg Matuschenko - Kijów

Koncept łazienki spełnia założenia konkursu w obszarze oczekiwań, co do funkcji mebla. Drewno pełni w łazience szczególną rolę, nadając jej klimat i ciepło.

Łazienka jest bardzo luksusowa, właściwie wykorzystano ofertę  w tym segmencie. Proporcje mebli łazienkowych są estetyczne i funkcjonalne. Kąpiel w tak obudowanej wannie daje poczucie komfortu, choć bardziej do tego typu zabudowy pasowałaby wanna okrągła.

wróć do listy